Kontakta oss

Universeum AB

Box 14365
Södra vägen 50
400 20 Göteborg

Besöksadress: Södra vägen 50

 

Information

Vi svarar på frågor om ditt besök, förköpta biljetter och hjälper dig att hitta rätt person.

Vi har telefontid klockan 8–9.30 varje dag. Övrig tid nås vi via mail och svarar inom 24 timmar. Innan du mailar, kolla gärna om svaret på din fråga finns under Öppettider, Biljetter och priser eller Planera besöket.

Telefon: 031-335 64 00
E-post: info@universeum.se

 

Bokning

Bokning av elevprogram görs via vår onlinebokning. Övriga gruppbokningar görs via bokning@universeum.se.

Vid frågor om bokningar är du välkommen att ringa eller maila oss. Vi har telefontid klockan 8–9.30 varje dag. Övrig tid nås vi via mail.

Telefon: 031-335 64 00
E-post: bokning@universeum.se

 

Butik

Har du frågor som rör butiken eller webbshopen är du alltid välkommen att ta kontakt med butikspersonalen via mail.

E-post: shop@universeum.se

 

Event

Gunilla Lexö Kinnmark är vår eventkoordinator. Hon svarar på alla frågor om event på Universeum.

Telefon: 031-335 64 31
E-post: event@universeum.se

 

Press och media

Pressansvarig
Charlotte Mansfield

Telefon: 031-335 64 95, 072-725 79 00
E-post: charlotte.mansfield@universeum.se

 

Marknadschef
Eric Edblad

Telefon: 031-335 64 16, 072-207 00 03
E-post: eric.edblad@universeum.se

 

Lediga tjänster och prao/praktik på Universeum

På Jobba hos oss annonserar vi lediga tjänster. Här kan du också skicka in en spontanansökan. Observera att vi inte tar emot några ansökningar via mail.

Vi har ett begränsat antal prao-/praktikplatser att erbjuda. Läs mer under Jobba hos oss inom vilka områden vi tar emot ansökningar för praktik.

 

Kontaktpersoner

VD
Carina Halvord

Telefon: 073-093 45 00
E-post: carina.halvord@universeum.se

 

Affärsområdeschef Upplevelse / Marknadschef
Eric Edblad

Telefon: 031-335 64 16
E-post: eric.edblad@universeum.se

 

Affärsområdeschef Innovation
Åsa Andblad

Telefon: 072-076 39 22
E-post: asa.andblad@universeum.se

 

Affärsområdeschef Lärande
Maria Wirén

E-post: maria.wiren@universeum.se

 

Ekonomichef
Lena Sand

Telefon: 031-335 64 68
E-post: lena.sand@universeum.se

 

Utvecklingschef
Björn Edlund

Telefon: 070-877 75 97
E-post: bjorn.edlund@universeum.se

 

Operativ chef
Gunnar Blom

Telefon: 076-840 14 27
E-post: gunnar.blom@universeum.se

 

Koordinator externa samarbeten
Petra Palm

Telefon: 031-335 64 71
E-post: petra.palm@universeum.se

 

Zoolog 
Daniel Roth

E-post: daniel.roth@universeum.se