Kontakta oss

Universeum AB

Box 14365
Södra vägen 50
400 20 Göteborg

Besöksadress: Södra vägen 50

 

Gästservice

Gästservice svarar på frågor om ditt besök och hjälper dig att hitta rätt person. Innan du mailar, kolla gärna om svaret på din fråga finns under Öppettider, Biljetter och priser eller Viktigt om ditt besök.

Du kan också ringa oss. Våra telefontider är onsdag 12–15, torsdag 9–11 och fredag 9–11.

E-post: info@universeum.se
Telefon: 031–335 64 00

 

Skolbokning

Hör av dig till Universeums pedagoger om ditt ärende gäller skolbesök eller lärarprogram. Skolbokningen har telefontid onsdag 12–15, torsdag 9–11 och fredag 9–11.

Bokning görs via vår onlinebokning.

Telefon: 031–335 64 20
E-post: skolinfo@universeum.se

 

Butik

Har du frågor som rör butiken eller webbshopen är du alltid välkommen att ta kontakt med butikspersonalen via mail.

E-post: shop@universeum.se

 

Event

Gunilla Lexö Kinnmark är vår eventkoordinator. Hon svarar på alla frågor om event på Universeum.

Telefon: 031–335 64 30
E-post: event@universeum.se

 

Press och media

Pressansvarig
Charlotte Mansfield

Telefon: 031–335 64 95
Mobil: 0727–257900
E-post: charlotte.mansfield@universeum.se

 

Försäljnings- och marknadschef
Eric Edblad

Telefon: 031–335 64 16
Mobil: 0722–070003
E-post: eric.edblad@universeum.se

 

Praktik på Universeum

Vi har ett begränsat antal praktikplatser att erbjuda. Läs mer under jobba hos oss inom vilka områden vi tar emot ansökningar för praktik.

 

Övriga kontaktpersoner

VD
Carina Halvord

Telefon: 031–335 64 75
E-post: carina.halvord@universeum.se

 

Ekonomichef
Lena Sand

Telefon: 031–335 64 68
E-post: lena.sand@universeum.se

 

HR-chef
Anna Halvarsson Hakeröd

Telefon: 031–335 64 15
E-post: anna.halvarsson.hakerod@universeum.se

 

Vetenskaplig ledare
Håkan Sigurdsson

Telefon: 031–335 64 04
E-post: hakan.sigurdsson@universeum.se

 

Utbildningschef
Kerstin Wernberg Appelström

Telefon: 031-335 64 81
E-post: kerstin.appelstrom@universeum.se

 

Koordinator för partnerskap och externa samarbeten
Petra Palm

Telefon: 031–335 64 71
E-post: petra.palm@universeum.se

 

Arbetsledare Guide
Juana Fosshammar

Telefon: 031–335 64 19
E-post: juana.fosshammar@universeum.se

 

Arbetsledare Gästservice och butik
Line Freij

Telefon: 031–335 64 41
E-post: line.freij@universeum.se

 

Enhetschef Aqua
Terese Swartz

Telefon: 031–335 64 26
E-post: terese.swartz@universeum.se

 

Enhetschef Djur
Zoolog 

Daniel Roth

E-post: daniel.roth@universeum.se