Kontakt

Universeum AB

Box 14365
Södra vägen 50
400 20 Göteborg

Besöksadress: Södra vägen 50

 

Gästservice och växel

Biljettkassa och reception svarar på frågor om ditt besök och hjälper dig att hitta rätt person.

Telefon: 031–335 64 50
Fax: 031–335 64 90
E-post: info@universeum.se

 

Skolbokning

Hör av dig till Universeums pedagoger om ditt ärende gäller skolbesök eller lärarfortbildningar. Skolbokningen har telefontid måndag–onsdag kl 12–15 och torsdag–fredag kl 9–12.

Bokning görs via vår onlinebokning.

Telefon: 031–335 64 20
E-post: skolinfo@universeum.se

 

Event

Gunilla Lexö Kinnmark är vår eventkoordinator. Hon svarar på alla frågor om event på Universeum.

Telefon: 031–335 64 30
E-post: event@universeum.se

 

Samarbetspartner

Om du är intresserad av ett samarbete med Universeum eller vill veta mer om hur ett partnerskap kan se ut är du välkommen att kontakta Bertil Blomsterberg, vår chef inom affärsutveckling.

Telefon: 031–335 64 63
E-post: bertil.blomsterberg@universeum.se

 

Press och media

Marknadschef
Eric Edblad

Telefon: 031–335 64 16
Mobil: 0722–070003
E-post: eric.edblad@universeum.se

 

Pressansvarig kommunikatör
Charlotte Mansfield (föräldraledig)

Telefon: 031–335 64 95
Mobil: 0727–257900
E-post: charlotte.mansfield@universeum.se

 

Övriga kontaktpersoner

VD
Carina Halvord

Telefon: 031–335 64 75
E-post: carina.halvord@universeum.se

 

Vetenskaplig ledare och zoolog
Jan Westin

Telefon: 031–335 64 01
E-post: jan.westin@universeum.se

 

Vetenskaplig ledare och projektledare
Håkan Sigurdsson

Telefon: 031–335 64 04
E-post: hakan.sigurdsson@universeum.se

 

Affärsutvecklingschef
Bertil Blomsterberg

Telefon: 031–335 64 63
E-post: bertil.blomsterberg@universeum.se

 

Ekonomichef
Tanja Nordhammar

Telefon: 031–335 64 14
E-post: tanja.nordhammar@universeum.se

 

Djurparkschef
Pia de Gysser

Telefon: 031–335 64 66
E-post: pia.de.gysser@universeum.se

 

Programchef
Kerstin Wernberg Appelström

Telefon: 031-335 64 81
E-post: kerstin.appelstrom@universeum.se

 

Guidechef
Juana Fosshammar

Telefon: 031–335 64 19
E-post: juana.fosshammar@universeum.se

 

Ansvarig årsavtal skola och lärarfortbildningar
Kerstin Wernberg Appelström

Telefon: 031–335 64 81
E-post: kerstin.appelstrom@universeum.se

 

Hållbarhetsansvarig
Ramiro Fuentes

Telefon: 031–335 64 46
E-post: ramiro.fuentes@universeum.se

 

Butikschef
Linde Vernie Ekberg

Telefon: 031–335 64 07
E-post: linde.vernie-ekberg@universeum.se